Jdi na obsah Jdi na menu
 


Zemřel choreograf Maurice Béjart

25. 11. 2007
Zemřel Francouzský choreograf Maurice Béjart.


           Maurice Béjart (Maurice-Jean Berger), jeden z nejvýznamnějších choreografů 20. století, se narodil 1. ledna 1927 v Marseille.Jako tanečník debutoval v roce 1944 v Marseille, následně jako choreograf v Paříži.Tančil v Mezinárodním baletu v Londýně (Mona Inglesby's International Ballet) i ve Švédském královském baletu a ve slavném Cullberg Ballet ve Stockholmu. V letech 1954 - 1957 vedl s J. Laurentem v Pařížii Ballets de l'Etoile, potom založil Ballet-théâtre de Paris, pro který vytvořil celou řadu choreografií a výprav.
          Prvním jeho větším úspěchem byla v roce 1959 vlastní choreografická verze Svěcení jara. Vytvořil ji na zakázku pro Maurice Huismana, ředitele Théâtre Royal de la Monnaie v Bruselu.Další rok tam již založil svůj soubor Balet XX. století (Ballet XXe Siécle).V roce 1961 vytvořil choreagfii k velmi známému Boléru. I dalších jména choreografií jsou známá,např.: Pták onhivák (odehrávající se mezi partizány), Notre Faust atd...
         V roce 1987 se přestěhoval Béjart z Bruselu do švýcarského města Lausanne, jeho soubor se přeměnil v novou skupinu s názvem Béjart Ballet Lausanne, jeho činnost pokračovala ale plynule dál. V roce 1992 se počet členů souboru ustálil zhruba okolo 30. Pro soubor vytvořil řadu dalších nových choreografií jako např.: Le Mandarin Merveilleux, Ring um den Ring a další...
        V roce 2002 založil soubor pro mladé tanečníky s názvem Compagnie M a vytvořil pro něj nový balet Mère Teresa et les enfants du monde, premiéru měl v Lausanne v divadle Théâtre de Beaulieu 18. října 2002. Založil také dvě taneční školy, první v roce 1970 v Bruselu, další v roce 1992 v Lausanne.
        Jeho poslední významnou choreografií, která měla premiéru v roce 2005, byla Zarathoustra, le Chant de la Danse.
        Maurice Béjart byl všestrannou osobností. Věnoval se činohře, opeře i filmu. Napsal také dvě divadelní hry, novelu, a třísvazkovou autobiografii. Získal řadu mezinárodních ocenění.
        V Praze vystoupil Maurice Béjart v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 1987.Představil 19 krátkých baletů, ve kterých pod názvem Eros Thanatos soustředil výběr z téměř třicetileté tvůrčí práce Baletu XX. století.
        Úplně poslední choreografií Maurice Béjarta je Le Tour du Monde en 80 Minutes, která má mít premiéru 20. prosince v Lausanne.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář